Web o letadlech a modelářích. A pro modeláře   
Aktualizace: 17.06.2003


MiG 23-01 (23PD) Faithless

Zdroj: Prototypes.com


SSSR
Nepojmenovaný dokument
Popis a komentář

   MiG-23-01 nebo také MiG-23PD byl prvním prototypem MiGu-23. Další možné označení, pod kterým lze tento stroj najít je E-230. Druhý prototyp 23-11 byl vybaven křílem ,které známe ze sériových letadel. Při vzniku šlo o porovnání koncecpcí, protože byl požadavek na rychlé letadlo s krátkým vzletem a přistáním. Koncepce PD zahrnovala dva zdvihové motory Kolesov, podobně jako Jaku-38. Křídlo bylo použito podobné jako u MiGu-21 s drobnými úpravami - bez aerodynamických lišt a s jinými závěsníky. Po MiGu-21 zdědil také podocasní ploutev.

  Při vývoji se předpokládala zástavba výkonného radiolokátoru do přídě, proto došlo ke změně vstupu vzduchu z čelního, pro MiGy té doby tak typického, na boční. Prototyp 23-01 měl půlkruhové vstupy s říditelným kuželem, prototyb 23-11 obdélníkové, které pak byly použity pro sériové stroje. Oproti pozdějšímu MiG-23 byl 01/PD středoplošník, stejně tak byla umístěná VOP. Prototyp 01 byl zavrhnut pro váhu a složitost ovládání, plynoucí ze zdvihových motorů.

  Kamufláž byla jednoduchá - celý letoun byl šedý, kdyty antén na přídi a SOP bílé. Modré zvýryznění vstupu vzduchu. Konec pouzdra brzdícího padáku a kryt na ploutvi tmavě zelený.

  Model pravděpodobně nikdo nedělá, tak fanatikům nabízím výkres 1/72. Otimální výchozí materiál je MiG-23 od Academy - to je všechno jiné něž udávaná verze "S" a blíží spíše 23-01 s měnitelnou geometrií. Křídla a upravený hlavní podvozek pochopitelně z MiGu-21 ;-). A nové vstupy bude třeba vyrobit ;-)

Chyby, omyly a překlepy vyhrazeny! A budeme rádi, když nás na ně upozorníte :)

Použité materiály mohou být chráněny autorským právem. U materiálů dostupných na webu je uveden odkaz na původní web, u papírových zdrojů odkaz na původní publikace.
Copyright © 2002 Randalf.