Web o neobvyklých letadlech. A taky pro modeláře Aktualizace: 17.01.2005

SSSR/Rusko USA VElká Británie Německo Japonsko

Kolegové modeláři a letečtí nadšenci.

  Kořistná a jinak zajímavá letadla nedávájí spát mnohým z nás. Mne také ne. Protože se netu různě poflakuje mnoho materiálu s touto tématikou, tento web určitě není první ani poslední "capturák" na Síti.

  Ale rád bych na to šel trochu jinak - materiály nejen hromadit, ale i patřičně v rámci možností ověřit a komentovat, neb se nachází mnoho tzv. podkladů u kterých je přání evidentně silnější než historická fakta, např zde. Na druhou stranu nutno přiznat, že i takový model potěší, tak proč ne.

Co zde naleznete?

  Určitě zde potkáte notoricky známé stroje ze všech stran fronty všech konfliktů, co jich historie zaznamenala. Možná, že zde objevíte věci, o kterých jste neměli ani tušení a rádi si v důsledku návštěvy našeho webu postavíte nový zajímavý model. No uznejte sami, není těch Mezků a Fokoušů s křížema na soutěžích více než hodně, o záplavě bílých hvězd a spol nemluvě :-)

  Naši snahou bude materiály zpracovat tak, aby se daly snadno použít pro stavbu modelů a jejich doložení na soutěžích.

Něco málo o tomto webu

  Tyto stránky vznikly s několika impulsů. Jením z nich je pochopitelně můj zájem o cizince a rarity vůbec, dalším z popudů byl web s podobnou tématikou, kde se vyskytly přinejmenším diskutabilní kamufláže. Finální rozhodnutí o vytvoření těchto stránek přinesla diskuze na webu KPM Nymburk.

  Co vše tedy zde naleznete:

•   kořistná letadla - kamufláže, fotky (jsou-li dostupné), komentáře a popisy
•   rarity a prototypy, které se kdy vyskytly
•   seznamy ukořistěných a přelétnutých strojů z různých zdrojů
•  projekty a vývojové varianty známých strojů
•  poněkud "neobvyklé" kamufláže

Co je nového?

 • P-51D.cu
 • Me-163.ru
 • F-16.cz
 • FW-190 M-82.ru
 • Vampire.ru
 • Me-109.us
 • L-39.us
 • Fi-156.us
 • MiG-17.us

Připravuje se

 • Fw-190.gb
 • Il-10.us
 • Me-109.ru
 • Jak-9DD.gb
 • Me-109.gb

 

   Tento web je v permanentní výstavbě. Máte-li nějaké podobné, zde neuvedené, materiály a pokud vám to nečiní potíže, přispějte. Děkuji ;-)
   Příjemný den přeje Randalf
.

Sloupek


    Pitva, šrot, učební pomůcka. I tak by se daly nazvat totálně rozřezané modely. Otevřít vše, co otevřít jde, nacpat původní stavebnici několika sety a hromadou plechů.Když se to povede, vypadá to hezky. A taky občas divně...

   Ne, nechci tady útočil na kolegy se zlatými ručičkami, kteří páchají tyto stavby, chci se jen zamyslet nad směrem, kam si modelařina pomalu šine. Primárně stavím pro radost, asi jako drtvá většina modelářů. Výrobci setů a leptů nás však evidentně rozmazlují a nutí nám věci, o kterých bych snad ani nepřemýšlel. Kladu si proto otázku - Musím to skutečně mít v modelu?

   V modelu do vitríny určitě nemusím mít půl kila resinů, ale nějaká ta drobnost (třeba v rozsahu eduardího Zooma) není na škodu. Soutěžní model je něco jiného, tady už musím přemýšlet co a jak postavit, pokud chci alespoň trochu zabodovat. A jsem u problému výběru stavebnice a doplňků. Zde to je hlavně o financích - kvalitní model v 1/48 s plechařinou a resinama se hravě přehoupne přes 2000,- Kč (mírně inflačních).

   Jenže je zde další otázka, zda má smysl do modelů typu Klik-Klak (či tzv. TamiGávy :-) cpát resiny. Ty mnohdy nesedí úplně přesně a model je třeba upravit, což se ne vždy musí zrovna podařit. A to je pak škoda.

  Další problém u otevřených modelů je samotné bodování - jak a za co to chyhtit, aby se něco neurvalo a vůbec strach, že se to rozsype v ruce. Mimo to je téměř magií ohodnocení geometrie, např. u rozstykovaných trupů a podobně. Navíc logika otevření mnohdy značně kulhá (a to na obě nohy). Jako příklad uvedu třeba rouru, kompletně podvěšenou výzbrojí a současně otevřenou a vykuchanou s motory na manipulačním vozíku !?! Nebo z druhé války - kompletně okrytované motory, zbraně a revizní otvory, přičemž model stojí na podložce imitující letištní plochu ?!? Pokud bych bodoval takovýto model, budu po autorovi požadovat fotku daného stavu, jinak půjdou bez milosti a ohledu na provedení body dolů.

  Proto na závěr chválim akce typu Ready to fly, Monotype, Definovaný kit či Nostalgia cup.

Starší sloupky zde>>>
A tady můžete poslat svoji reakci

Komentáře


 Tenhle web už má rok za sebou, ne vše se podařilo stihnout, ale i to málo určitě potěší. Pokud by chtěl někdo pomoct svým archívem, kde se určitě najaká ta fotka capturáka či jiné rarity najde, ozvěte se.

   Mým cílem je vytvořit website s materiály, které budou použitelné coby podklady pro modeláře, kteří mají rádi rarity a zajímavosti.

Chyby, omyly a překlepy vyhrazeny! A budeme rádi, když nás na ně upozorníte :)

Použité materiály mohou být chráněny autorským právem. U materiálů dostupných na webu je uveden odkaz na původní web, u papírových zdrojů odkaz na původní publikace.
Copyright © 2002 Randalf.